Skleněný houpací čáp

Houpací čáp je vhodný jako dárek nebo dekorace do vašeho obývacího pokoje. Také může zpříjemnit vaše pracovní okolí, například vaši kancelář. Houpacího čápa sestavte podle fotografie a čapí zobák namočte do teplé vody (pokojová teplota). Pokud chcete zabránit vzniku vápenité usazeniny, použijte destilovanou vodu. K nekonečnému pohybu stačí houpacímu čápu sklenice s vodu, kterou občas můžete dolít. Čáp není perpetuum mobile, jelikož energii čerpá z okolního vzduchu. 
Tělo ptáka je naplněno obarvenou kapalinou (Ekoveron). Je-li zobák suchý, má čáp stejnou teplotu a tlak nasycených par v hlavičce je stejný jako v zadní části těla. Situace se změní, je-li zobák mokrý. Odpařování vody, zrychlené kývavými pohyby ptáka, způsobuje ochlazení hlavy a snížení tlaku nasycených par v hlavě – mezi hlavou a zadečkem se vytvoří tlakový gradient, vedoucí k nasávání kapaliny. Se zvyšováním hladiny v „krku“ čápa se mění jeho těžiště, takže se ptákova hlava sklání, až se (ve vodorovné poloze) zobák namočí do vody v nádobce. Zároveň dojde k obnažení dolního konce trubice v zadečku a propojení hlavy a zadečku, tlaky se vyrovnají, hladiny také a pták se opět vztyčí. Pták přestává pracovat ve dvou případech: při 100% vlhkosti vzduchu (nedochází k odpařování) a při nízké hladině vody v nádobce (suchý zobák). 
 
Tato dekorace je mezi fyziky známa jako „Čínský ptáček„, který je tvořena skleněnou baňkou (tělem) a navazující skleněnou trubičkou (krčkem ) zakončeným trochu širší hlavičkou. Celý ptáček je uchycen tak, aby se mohl volně otáčet okolo osy. V těle ptáčka byly dříve používané látky ether nebo dichlormethan, tyto látky jsou v EU zakázané a výrobci kteří nabízejí čápy s touto látkou ohrožují zdraví svých zákazníků. V našich výrobcích je látka Ekoveron která splňuje podmínky prodeje v EU. Pokud vás zajímá jak tato hračka funguje, přečtěte si článek na stránkách vascak.cz. Podívejte se také na naše videa.
Skleněnou figurku čápa dodáváme v několika barvách. Navštivte prosím náš internetový obchod.